Rozhodcovský Súd Royal Development

Sídlo: Suľany 243, 951 25 Hruboňovo, Slovenská republika Uvod / Kontakt na RD-RSRD, zzpo / Kontaktný formulár

Štatút RSRD PDF na stiahnutie

Preambula

Záujmové združenie ROYAL DEVELOPMENT - RSRD, IČO: 45 741 905, so sídlom Suľany 243, 951 25 Hruboňovo, zakladá stály rozhodcovský súd v zmysle Zákona č. 244/2002 Z.z. o rozhodcovskom konaní v znení neskorších predpisov.

Z dôvodu, že v súčasnosti neustále stúpa počet sporov a rôznych konfliktov v občianskych a hlavne obchodných veciach a celkovo sa znížila schopnosť počúvať argumenty druhej strany, usilujeme sa touto svojou činnosťou podporovať rozvoj alternatívnych spôsobov riešenia sporov, vychádzajúc pritom zo základných princípov spravodlivého súdneho procesu, v snahe prispievať k efektívnejšej vymáhateľnosti práv a povinností budúcich účastníkov konania. Sme rozhodnutí poskytovať dôslednú ochranu ich základných práv a právom chránených záujmov.

Vymožiteľnosť práva je veľmi obtiažna, zložitá a finančne náročná. Počet súdnych a arbitrážnych konaní neustále stúpa, ich dĺžka sa neúmerne predlžuje, čím sa reálna vymožiteľnosť práva znižuje. Výsledok súdneho konania alebo arbitrážneho konania vo väčšine prípadov spor neukončí, ale je potrebné robiť ďalšie právne a vecné úkony, ktoré z rozsudku vyplynú. Z týchto dôvodov náš Rozhodcovský súd v rámci rozhodcovského konania a tohto Štatútu a Rokovacieho poriadku podporuje najvhodnejšiu formu riešenia sporov, a to súdnu dohodu a mediáciu.

Záujmové združenie právnických osôb ROYAL DEVELOPMENT - RSRD ako Zriaďovateľ (ďalej len „Zriaďovateľ“) Rozhodcovského Súdu Royal Development (ďalej len „RSRD“) vydáva v súlade s ustanovením §12 a násl. Zákona č. 244/2002 Z.z. o rozhodcovskom konaní v znení neskorších predpisov tento Štatút Rozhodcovského Súdu Royal Development (ďalej len „Štatút“).

Článok I.

Základné ustanovenia

§ 1

Tento Štatút upravuje najmä právne postavenie RSRD, jeho sídlo, organizačnú štruktúru, vedenie Zoznamu rozhodcov, ako aj všeobecné i osobitné podmienky, ktoré musí spĺňať uchádzač o zápis do Zoznamu rozhodcov.

§2

(1) RSRD je stálym a nezávislým rozhodcovským súdom, zriadeným Záujmovým združením právnických osôb ROYAL DEVELOPMENT – RSRD v súlade s ustanovením § 12 ods.1 Zákona č. 244/2002 Z.z. o rozhodcovskom konaní v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zriaďovateľ“).

(2) Sídlom RSRD je Suľany 243, 951 25 Hruboňovo, Slovenská republika. RSRD si môže zriaďovať pobočky. RSRD nemá právnu subjektivitu.

§ 3

Právomoc RSRD

(1) RSRD rozhoduje v súlade s ust. §-u 1 ods. 2 Zákona o rozhodcovskom konaní majetkové spory vzniknuté z tuzemských a z medzinárodných obchodno-právnych a občiansko-právnych vzťahoch, ak sa miesto rozhodcovského konania nachádza v Slovenskej republike, ak povaha týchto sporov pripúšťa ich riešenie súdnym zmierom. Rozhodcovský súd nemôže rozhodovať spory, ktoré sú zákonom z rozhodovania v rámci rozhodcovského konania výslovne vylúčené.

(2) Právomoc rozhodcovského súdu rozhodovať spory účastníkov rozhodcovského konania je založená na základe rozhodcovskej zmluvy, ktorá môže mať formu osobitnej zmluvy alebo formu rozhodcovskej doložky k zmluve. Rozhodcovskú zmluvu môžu zmluvné strany uzavrieť aj po vzniku sporu alebo počas prejednávania sporu na súde, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

(3) RSRD rozhoduje v rámci rozhodcovského konania len také spory, ktoré môžu účastníci konania pred súdom v zmysle ust. §-u 99 Zákona č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok v znení neskorších predpisov ukončiť súdnym zmierom.

(4) V rozhodcovskom konaní nemôže RSRD rozhodovať spory
a) o vzniku, zmene alebo o zániku vlastníckeho práva a iných vecných práv k nehnuteľnostiam,
b) o osobnom stave,
c) súvisiace s núteným výkonom rozhodnutí, a
d) ktoré vzniknú v priebehu konkurzného a vyrovnacieho konania.

(5) V sporoch, na ktoré sa vzťahujú ustanovenia Európskeho dohovoru o obchodnej arbitráži, je právomoc RSRD založená aj vtedy, ak z písomných prejavov strán v začatom rozhodcovskom konaní vyplýva nepochybná vôľa podriadiť sa právomoci RSRD.

Článok II.

Organizačná štruktúra RSRD

§ 4

Orgány RSRD

Organizačnú štruktúru RSRD tvorí: a) Predsedníctvo
b) Rozhodcovia

§ 5

Predsedníctvo

(1) Predsedníctvo je najvyšším riadiacim a výkonným orgánom rozhodcovského súdu.

(2) Predsedníctvo riadi a kontroluje činnosť rozhodcovského súdu a pri výkone svojej pôsobnosti vykonáva všetky úlohy, ktoré sú mu vymedzené týmto Štatútom, Rokovacím poriadkom, Zriaďovateľom rozhodcovského súdu a ostatné úlohy, ak nie sú zverené do právomoci iných osôb podľa tohto Štatútu alebo Rokovacieho poriadku.

(3) Predsedníctvo tvoria 2 členovia, a to Predseda rozhodcovského súdu a podpredseda rozhodcovského súdu.

(4) Členov predsedníctva menuje a odvoláva Zriaďovateľ.

(5) Rozhodnutia predsedníctva rozhodcovského súdu sú vždy písomné.

(6) Predseda RSRD: a) zastupuje a reprezentuje RSRD navonok, b) organizačne zabezpečuje riadny chod RSRD, c) pred ustanovením rozhodcovského senátu alebo jediného rozhodcu vydáva rozhodcovské uznesenia o zastavení konania a vykonáva iné potrebné procesné úkony

(7) Predsedu počas neprítomnosti zastupuje podpredseda, inak člen poverený Zriaďovateľom.

(8) Predseda RSRD:
- ustanovuje rozhodcu, určuje obsadenie senátu alebo ustanovuje predsedu senátu, ak sa na osobe rozhodcu/rozhodcov nedohodli sporové strany, v súlade s Rokovacím poriadkom RSRD,
- rozhoduje o námietke proti rozhodcovi,
- rozhoduje o zániku funkcie rozhodcu v jednotlivých sporoch v prípadoch vymedzených v Rokovacom poriadku RSRD,
- predkladá Zriaďovateľovi návrh na zápis alebo vyčiarknutie osoby do/zo zoznamu rozhodcov,
- rozhoduje o zápise ad hoc rozhodcu do zoznamu rozhodcov v konkrétnom spore prejednávanom v rozhodcovskom konaní v zmysle Rokovacieho poriadku RSRD,
- rozhoduje o zápise alebo vyčiarknutí rozhodcu do/zo zoznamu rozhodcov v rozhodcovskom konaní, ak táto právomoc vyplýva z Rokovacieho poriadku rozhodcovského súdu, prípadne z iného predpisu rozhodcovského súdu, alebo rozhodnutia Zriaďovateľa,
- vedie zoznam rozhodcov,
- plní ďalšie úlohy vyplývajúce z tohto Štatútu, Rokovacieho poriadku, iných osobitných predpisov rozhodcovského súdu, ako aj rozhodnutí a pokynov Zriaďovateľa rozhodcovského súdu.

§ 6

Rozhodcovia

(1) Spory v rozhodcovskom konaní rozhodujú nezávislí rozhodcovia pôsobiaci na rozhodcovskom súde.

(2) Rozhodcom RSRD je osoba zapísaná v zozname rozhodcov rozhodcovského súdu. Rozhodcovia sa zapisujú do zoznamu rozhodcov bez časového obmedzenia.

(3) Podmienky zápisu do zoznamu rozhodcov.
Zoznam rozhodcov rozhodcovského súdu vedie predseda rozhodcovského súdu, prípadne iný orgán rozhodcovského súdu, ak mu táto povinnosť vyplýva zo Štatútu alebo iného osobitného predpisu rozhodcovského súdu. Zoznam rozhodcov je verejne prístupný na jeho internetovej stránke, ak ju má rozhodcovský súd zriadenú.
Rovnako je zoznam rozhodcov verejne prístupný v sídle všetkých pobočiek rozhodcovského súdu, ak sú tieto zriadené.
Do zoznamu rozhodcov môže byť zapísaná iba fyzická osoba, ktorá je
a) plnoletá,
b) bezúhonná; za bezúhonného sa nepovažuje osoba, ktorá bola právoplatne odsúdená za úmyselný trestný čin; bezúhonnosť sa preukazuje výpisom z registra trestov, ktorý ku dňu zápisu do zoznamu rozhodcov nesmie byť starší ako tri mesiace,
c) spôsobilá na právne úkony v plnom rozsahu,
d) má skúsenosti na výkon funkcie rozhodcu (povahu a rozsah skúseností potrebných pre výkon funkcie rozhodcu posudzuje Predseda RSRD podľa vlastného uváženia).

(4) O vyčiarknutí rozhodcu zo zoznamu rozhodcov rozhoduje Predseda rozhodcovského súdu. Predseda rozhodcovského súdu môže rozhodnúť o vyčiarknutí rozhodcu zo zoznamu rozhodcov aj bez uvedenia dôvodu. O vyčiarknutí zo zoznamu rozhodcov môže bez návrhu a bez uvedenia dôvodu rozhodnúť aj Zriaďovateľ. Funkcia rozhodcu zaniká v týchto prípadoch dňom uvedeným v rozhodnutí Predsedu rozhodcovského súdu alebo Zriaďovateľa o vyčiarknutí rozhodcu zo zoznamu rozhodcov.

(5) Rozhodca je pri výkone svojej funkcie a pri rozhodovaní sporov nezávislý a jednotlivé zákony a iné všeobecne záväzné právne predpisy vykladá podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Rozhoduje nestranne, spravodlivo, bez zbytočných prieťahov a len na základe skutočností zistených v súlade so zákonom.

(6) Pri výkone funkcie je rozhodca rozhodcovského súdu povinný riadiť sa týmto Štatútom, Rokovacím poriadkom, vnútornými predpismi rozhodcovského súdu a dodržiavať pravidlá zodpovednosti a morálky. V občianskom živote a pri výkone funkcie rozhodcu sa musí zdržať všetkého, čo by mohlo narušiť vážnosť a dôstojnosť funkcie rozhodcu alebo ohroziť dôveru v nezávislé, nestranné a spravodlivé rozhodovanie rozhodcovského súdu.

(7) Funkcia rozhodcu zaniká:
a) vzdaním sa funkcie rozhodcu. Ak sa rozhodca vzdá svojej funkcie, je povinný vykonať všetky úkony, ktoré nepripúšťajú odklad. Rozhodca je povinný vzdať sa svojej funkcie, ak osobitný zákon nepripúšťa, aby túto funkciu vykonával. Účinky vzdania sa funkcie nastávajú dňom doručenia vzdania sa funkcie Predsedovi RSRD,
b) vyčiarknutím zo zoznamu rozhodcov na základe rozhodnutia Predsedu rozhodcovského súdu alebo Zriaďovateľa rozhodcovského súdu. Funkcia rozhodcu zaniká v tomto prípade dňom uvedeným v takomto rozhodnutí,
c) stratou alebo obmedzením spôsobilosti na právne úkony,
d) smrťou.

(8) Rozhodcovia sú povinní zachovávať mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach, o ktorých sa dozvedeli pri výkone svojej funkcie alebo v súvislosti s ňou, a to aj po skončení svojej funkcie.

(9) Ak rozhodcovi zanikla jeho funkcia, ustanoví sa náhradný rozhodca Predsedom rozhodcovského súdu, alebo Zriaďovateľom RSRD.

§ 7

Rokovací poriadok

(1) Rokovací poriadok RSRD vydáva Zriaďovateľ v súlade s príslušnými ustanoveniami Zákona o rozhodcovskom konaní. Prípadné zmeny a doplnenia Rokovacieho poriadku rozhodcovského súdu vypracúva Predseda RSRD.

Článok III.

Konania pred rozhodcovským súdom

§ 8

(1) V konaní pred rozhodcovským súdom rozhoduje spory jediný rozhodca, alebo ak sa na tom strany výslovne dohodli, rozhodcovský senát zložený z troch rozhodcov. Ak sa strany výslovne nedohodli inak, je Predseda rozhodcovského súdu oprávnený rozhodnúť, že spor, ktorý by mal podľa ustanovení tohto štatútu rozhodovať jeden rozhodca, bude rozhodovať rozhodcovský senát. Predseda rozhodcovského súdu pri tom zohľadňuje najmä zložitosť prípadu, výšku hodnoty sporu a záujem strán na rýchlom rozhodnutí.

(2) Ak zo zmyslu jednotlivých ustanovení tohto Štatútu alebo Rokovacieho poriadku nevyplýva niečo iné, platí všetko, čo je ustanovené o rozhodcoch a rozhodcovskom senáte, aj o jedinom rozhodcovi.

(3) Základný postup pri stanovení rozhodcu pri začatí rozhodcovského konania, je jeho vymenovanie Predsedom RSRD.

(4) Ak sporové strany sa v rozhodcovskej doložke dohodli, že ich spor bude rozhodovaný pred senátom rozhodcovského súdu, tak tento senát bude tvorený tromi rozhodcami.

(5) Pri rozhodcovskom konaní podľa tohto Štatútu s tromi rozhodcami, každá sporová strana stanoví jedného rozhodcu a RSRD stanoví tretieho rozhodcu. Rozhodca stanovený RSRD bude predsedajúci rozhodca (Predseda senátu). Ak sporové strany neustanovia rozhodcu do 15 dní od požiadania Predsedu rozhodcovského súdu (od doručenia výzvy), ustanoví tohto rozhodcu Predseda RSRD.

(6) V konaní pred rozhodcovským súdom môže rozhodovať aj jeden rozhodca, ktorý je volený vzájomnou dohodou sporových strán. Táto možnosť musí byť ale jednoznačne deklarovaná už v rozhodcovskej doložke zmluvy. Ak sa nedohodnú sporové strany (navrhovateľ a odporca) na menovaní rozhodcu, bude rozhodca menovaný Predsedom RSRD.

§ 9

(1) Nikto nie je povinný funkciu rozhodcu prijať. Ustanovený rozhodca musí prijatie funkcie rozhodcu písomne potvrdiť. Kópiu potvrdenia o prijatí funkcie rozhodcu zašle Predseda rozhodcovského súdu sporovým stranám.

(2) Lehota na doručenie potvrdenia o prijatí funkcie rozhodcu je 7 dní. Jej márnym uplynutím sa má za to, že ustanovený rozhodca s prijatím funkcie nesúhlasí.

(3) V prípade bodu 2. ustanoví rozhodcu Predseda rozhodcovského súdu. Rovnako sa postupuje v prípade, ak sa prijatie funkcie rozhodcu odoprie výslovne.

(4) Prijatím funkcie rozhodcu sa každý rozhodca zaväzuje k plneniu svojich povinností v súlade s RSRD, týmto Štatútom a Rokovacím poriadkom.

(5) Osoba ustanovená za rozhodcu je povinná bez zbytočného odkladu (do 8 dní) informovať Predsedu rozhodcovského súdu o všetkých skutočnostiach, pre ktoré by mohla byť z prejednávania a rozhodovania veci vylúčená (konflikt záujmov, zaujatosť a pod.).

(6) Námietka proti rozhodcovi, ktorá je podaná sporovými stranami, musí byť riadne odôvodnená. O námietke a prípadnej výmene rozhodcu rozhodne Predseda rozhodcovského súdu do 15 dní od doručenia námietky.

§ 10

(1) Ak bude ustanovený náhradný rozhodca za rozhodcu, ktorý bol jediným rozhodcom, alebo predsedom rozhodcovského senátu, všetky predchádzajúce ústne pojednávania sa opakujú. Ak je nahradený iný rozhodca, môžu byť takéto predchádzajúce ústne pojednávania podľa voľnej úvahy rozhodcovského senátu, alebo Predsedu RSRD opakované.

(2) Náhradného rozhodcu ustanoví bez zbytočného odkladu Predseda rozhodcovského súdu, alebo Zriaďovateľ RSRD. Ak to uzná za vhodné, môže vyzvať strany, aby sa na osobe náhradného rozhodcu dohodli. V takom prípade zároveň určí lehotu, v ktorej musí byť táto dohoda doručená rozhodcovskému súdu. Márnym uplynutím tejto lehoty potom vymenuje náhradného rozhodcu Predseda rozhodcovského súdu, alebo Zriaďovateľ RSRD.

§ 11

(1) V Preambule Štatútu RSRD je deklarované, že tento rozhodcovský súd má záujem pred začatím rozhodcovského konania sa pokúsiť o mimosúdne dohodnutie sporových strán. Pred začatím rozhodcovského konania na základe voľnej úvahy Predsedu rozhodcovského súdu sú sporové strany povinné absolvovať sedenie u akreditovaného mediátora (v súlade so zákonom č. 420/2004 Z.z. o mediácii) v rozsahu 2 hodín. Predseda rozhodcovského súdu na základe odborného odhadu stanoví, či v tom ktorom konkrétnom prípade je možnosť na mimosúdnom dohodnutí sporových strán a či je konkrétny spor vhodný na mediáciu.

(2) Takémuto postupu sú sporové strany povinné sa podriadiť, pokiaľ už v rozhodcovskej doložke v zmluve túto možnosť mediácie budúceho sporu písomne a konkrétne nevylúčili.

(3) Pokiaľ Predseda rozhodcovského súdu rozhodne, že spor je vhodný na mediáciu, toto bez zbytočného odkladu (do 8 dní) oznámi sporovým stranám. Sporové strany sú povinné do 30 dní od tohto oznámenia absolvovať minimálne 2 hodiny mediačného sedenia u akreditovaného mediátora.

(4) Predseda rozhodcovského súdu vyzve sporové strany, aby sa na osobe mediátora dohodli. Rozhodcovský súd vedie aktuálny zoznam akreditovaných mediátorov, z ktorého si sporové strany sú povinné vybrať svojho mediátora. Predseda RSRD môže sporovým stranám odporučiť konkrétneho mediátora odborne vhodného na pomoc pri riešení konkrétneho sporu. Pokiaľ sa sporové strany nedohodnú na osobe mediátora do 30 dní od oznámenia (bod 3.), bude im tento stanovený Predsedom rozhodcovského súdu. Po jeho stanovení začne plynúť nová 30 dňová lehota, v ktorej sú sporové strany povinné absolvovať minimálne 2 hodiny mediačného sedenia.

(5) V prípade, že sporové strany uzatvoria mediačnú dohodu, obsah tejto dohody bude premietnutý do rozhodcovského rozsudku o dohodnutých podmienkách. Tým bude obsah mediačnej dohody právne vykonateľný. Rozhodcovský súd vydá rozhodcovský rozsudok v zmysle mediačnej dohody do 15 dní od obdržania tejto dohody.

(6) Ak sporové strany nedosiahnu mediačnú dohodu, pokračuje rozhodcovské konania. Rozhodcovský súd si vyžiada od mediátora správu, prečo neprišlo k mediačnej dohode. Obsah tejto správy bude zohľadnený pri posudzovaní dôkazného bremena sporových strán.

(7) Ak iba jedna sporová strana bez udania adekvátneho dôvodu odmietne mediačné sedenie, budú jej zvýšené trovy rozhodcovského konania o 30%. Ak obe sporové strany odmietnu mediačné sedenie, rozhodcovský súd pokračuje v konaní bez vplyvu na trovy rozhodcovského konania.

(8) Ak sporové strany dosiahnu mediačnú dohodu, budú im znížené trovy rozhodcovského konania o 20%.

§ 12

(1) Strany môžu namietať predpojatosť rozhodcu len z dôvodov, o ktorých sa dozvedeli po jeho ustanovení do funkcie rozhodcu.

(2) Strana je povinná uplatniť námietku proti rozhodcovi do 5 dní, keď sa dozvedela o okolnostiach, ktoré sú dôvodné pre odvolanie rozhodcu z funkcie.

(3) Námietka je prípustná len do vydania uznesenia, ktorým rozhodca, resp. rozhodcovia vyhlásia prejednávanie sporu za ukončené. V písomnom konaní do vydania rozhodcovského rozsudku.

(4) V námietke proti rozhodcovi musí byť uvedené, proti komu smeruje, dôvod, pre ktorý má byť rozhodca vylúčený a čas, kedy sa strana podávajúca námietku dozvedela o rozhodujúcich okolnostiach. Námietku proti rozhodcovi musí sprevádzať zaplatenie poplatku podľa Sadzobníka poplatkov. Na podanie, ktoré neobsahuje náležitosti podľa tohto ustanovenia, ktoré bolo podané oneskorene, alebo bolo podané opakovane z rovnakého dôvodu, sa neprihliada.

(5) O podanej námietke informuje Predseda rozhodcovského súdu bez zbytočného odkladu proti stranu a rozhodcu, proti ktorému námietka smeruje. A ktorých zároveň vyzve, aby sa k námietke vyjadrili. Lehota na doručenie vyjadrenia k námietke je 5 dní. Jej márnym uplynutím sa má za to, že adresát s námietkou nesúhlasí.

(6) V prípade posudzovania námietky, rovnako i v prípade nesúhlasu rozhodcu, proti ktorému námietka smeruje, resp. v prípade nesúhlasu protistrany s obsahom námietky rozhodne o podanej námietke Predseda RSRD.

(7) V prípade, že Predseda rozhodcovského súdu je v spore zároveň rozhodcom proti ktorému je podaná námietka, rozhodne o tejto námietke Podpredseda RSRD, alebo osoba určená Zriaďovateľom.

(8) Počas rozhodovania o námietke proti rozhodcovi môže rozhodca, proti ktorému námietka smeruje, bez ohľadu na to, či ide o jediného rozhodcu, alebo o člena rozhodcovského senátu, pokračovať v rozhodcovskom konaní. Vydať rozhodcovský rozsudok je možné až potom, ako bude rozhodnuté o námietke.

(9) Proti rozhodnutiu o námietke proti rozhodcovi nie je prípustný opravný prostriedok.

Článok IV.

Spoločné ustanovenia

§ 13

(1) Trovy rozhodcovského konania sú stanovené v Pravidlách o trovách rozhodcovského konania, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je Sadzobník poplatkov a režijných nákladov v rozhodcovskom konaní, prípadne aj v iných osobitných predpisoch o pravidlách tvorby a použitia nákladov rozhodcovského konania, ktoré schvaľuje a vydáva Zriaďovateľ.

§ 14

(1) Účastník konania, ktorému je známe, že nebola dodržaná niektorá z dohodnutých podmienok rozhodcovského konania, a napriek tomu pokračuje v rozhodcovskom konaní bez toho, aby vzniesol bez zbytočného odkladu (8 dní), resp. v ustanovenej lehote námietku, je považovaný za účastníka, ktorý sa vzdal svojho práva na vznesenie námietky.

(2) Ak to pripúšťa zákon, je vylúčená akákoľvek zodpovednosť Zriaďovateľa, členov predsedníctva rozhodcovského súdu, alebo rozhodcov za akékoľvek konanie, alebo opomenutie v súvislosti s rozhodcovským konaním. Ak zákon vylúčenie zodpovednosti nepripúšťa, ale umožňuje modifikáciu rozsahu náhrady prípadnej škody, je rozsah tejto náhrady obmedzený tak, že neprekročí výšku poplatku, ktorý ustanovuje Sadzobník poplatkov za návrh na vydanie predbežného opatrenia.

(3) Zmeny a doplnky Štatútu vydáva Zriaďovateľ vo forme priebežne číslovaných dodatkov. Dodatok k Štatútu nadobudne účinnosť dňom jeho zverejnenia v Obchodnom vestníku, ak z jeho ustanovení nevyplýva, že účinnosť nadobudne neskorším dňom.

(4) Ak sa zmluvné strany rozhodcovskej zmluvy dohodli na predložení svojho sporu RSRD a ak sa nedohodli, že sa podrobujú jeho predpisom platným v čase uzavretia rozhodcovskej zmluvy, má sa za to, že sa podrobujú jeho Štatútu a Rokovaciemu poriadku, ktoré platia v čase začatia rozhodcovského konania. Aj v tomto prípade sa však použijú ustanovenia prepisov RSRD platných v čase začatia rozhodcovského konania, u ktorých to vyplýva z ich povahy a tie, o ktorých to ustanovuje tento Štatút. Jedná sa najmä o ustanovenia upravujúce organizačnú štruktúru RSRD a výšku poplatkov za rozhodcovské konanie.

§ 15

Záverečné ustanovenia

Tento štatút nadobúda platnosť jeho schválením Zriaďovateľom rozhodcovského súdu a účinnosť jeho zverejnením v Obchodnom vestníku Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky.

Štatút je schválený Zriaďovateľom RSRD dňa 31.01.2011 a zmena dňa 20.11.2013..

Zverejnené v Obchodnom vestníku č. OV 31C/2011 dňa 15.2.2011.
Zverejnené v Obchodnom vestníku č. OV 237/2013 dňa 9.12.2013